Na co zwrócić uwagę, kupując filtry do oczyszczaczy?

Na co zwrócić uwagę, kupując filtry do oczyszczaczy?

Kupując filtry do oczyszczaczy, warto pamiętać o tym, że to one są odpowiedzialne za to, jakie zanieczyszczenia zostaną usunięte. W sklepach znajdziemy filtry HEPA, filtry węglowe i jonowe. Czym się różnią i który wybrać? Czy najwyższa klasa filtra gwarantuje skuteczne oczyszczanie powietrza?

Czym się charakteryzują filtry do oczyszczaczy typu HEPA?

HEPA (High Efficiency Particulate Air) to skuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Filtry te słyną z dużej dokładności w pochłanianiu zanieczyszczeń powietrza. Stosowane są zarówno w laboratoriach przemysłowych, jak i na salach operacyjnych, które wymagają sterylności powietrza. Tego typu filtry do oczyszczaczy są wykonane ze szkła spiekanego. Produkuje się je z bardzo cienkich arkuszy wykonanych z cienkich nitek włókna szklanego, polipropylenu oraz borokrzemianu. Filtry złożone są w formie harmonijki, które sztywno ułożone są w ramie. Struktura filtra przypomina bibułkę. Takie filtry są polecane przez alergologów, gdyż wychwytują z powietrza nawet bardzo małe cząsteczki (poniżej 0,5 mikrona). Obecnie filtry HEPA często stosowane do filtrowania powietrza w pomieszczeniach, zapewniają oczyszczanie powietrza w domu na poziomie 99,97% wychwycenia wszelkich cząstek zawieszonych w powietrzu, których rozmiar jest nie mniejszy niż 0,3 mikrona oraz 95% cząsteczek wielkości od 0,3 do 0,1 mikrona. Takie filtry do oczyszczaczy usuwają kurz, pyłki kwiatowe, zarodniki pleśni, roztoczy i inne alergeny oraz większość baterii, ale nie poradzą sobie z lotnymi związkami chemicznymi, dymem papierosowym i zapachami.

Węglowe filtry do oczyszczaczy – wady i zalety

Filtry węglowe przeznaczone są do wychwytywania bardzo drobnych cząsteczek. Węgiel aktywny ma małe, bardzo chłonne pory i dużą powierzchnię chłonną, w związku z czym jest materiałem świetnie wiążącym związki chemiczne. Zanieczyszczenia, które przechodzą przez taki filtr, reagują chemicznie z węglem, zostają z nim związane i w ten sposób złapane w „pułapkę”. Filtry do oczyszczaczy oparte na węglu aktywnym są skuteczne w oczyszczaniu powietrza z dymu, zapachów, środków chemicznych, a nawet niektórych gazów. W oczyszczaczach powietrza najczęściej łączy się filtr węglowy w połączeniu z innymi rodzajami filtrów. Musimy pamiętać, że filtr węglowy nie usuwa kurzu, alergenów i mikroorganizmów.

Jonowe filtry do oczyszczaczy

Filtr jonowy to jonizator powietrza i działa na zupełnie innej zasadzie niż dwa poprzednie rodzaje filtrów mechanicznie oczyszczających powietrze. Jonizator generuje jony ujemne. Generator wysyła strumień jonów ujemnych (anionów), które przyciągają dodatnie cząsteczki kurzu i alergenów unoszących się w powietrzu. Po połączeniu cząstki stają się zbyt duże, aby utrzymać się w powietrzu i opadają na podłogę. Ponieważ większość powierzchni w pomieszczeniu jest naładowana dodatnio, cząstki z najonizowanego powietrza są przyciągane także do nich. Takie filtry do oczyszczaczy doskonale usuną wtórny dym tytoniowy, ale nie poradzą sobie z kurzem lub pyłkami.

Kupując sprzęt do oczyszczania zwracamy uwagę na jego rodzaj, ale nie możemy zapomnieć o filtrach do oczyszczacza, których głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z powietrza.

Dodaj komentarz