Usługi wartości dodanej jako usługa logistyczna

Usługi wartości dodanej jako usługa logistyczna

Wybierając operatora logistycznego, przyjrzeć się temu, jakie usługi świadczy. O solidności danej firmy świadczy bowiem nie tylko poziom standardowych usług logistycznych i działań marketingowych, lecz także możliwość realizacji usług wartości dodanej. Usługi te, zwane inaczej VAS, w dużym stopniu decydują o przewadze konkurencyjnej.

Czym są i na czym polegają usługi wartości dodanej?

Usługi wartości dodanej to wdrożenie rozwiązań, dzięki którym wartość zamówienia odpowie na wymagania konsumentów, a nawet wykroczy poza jego podstawowe potrzeby. Pakiet usług wartości dodanej dobiera się do potrzeb klienta, dostarczając rozwiązania, które zdecydowanie wykraczają poza standardy rynku. Jest to bardzo ważne zagadnienie, gdyż konsumenci oczekują od firm możliwości skorzystania z usług wartości dodanej, których brak skutkuje najczęściej rezygnacją z zakupów na danej platformie. W skład tego typu usług wchodzi m.in. labeling, copacking i repacking. Copacking to tworzenie zestawów produktowych, np. poprzez dodanie próbki produktu do czasopisma czy małego kosmetyku do pełnowymiarowego produktu. Do usług VAS należy również dołączanie do zamówienia materiałów marketingowych, np. ulotek z bieżących kampanii czy katalogów produktowych czy różnych kuponów. VAS dobiera się do konkretnej branży, również w e-commerce.

Usługi wartości dodanej w różnych branżach

W branży odzieżowej do usług wartości dodanej zalicza się te, które ułatwiają terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań konsumenckich, a które mogą mieć zastosowanie już w momencie pojawienia się towaru w magazynie. W magazynie można do towaru dodaje się odpowiednie etykiety lub kod EAN. Operatorzy logistyczni oferują także opcję foliowania, przepakowywania towaru, jego odświeżenia czy prasowania. W branży farmaceutycznej usługi wartości dodanej można wykonywać jeśli spełni się określone procedury i posiada się dodatkowe pozwolenia. Wiąże się to z zaprojektowaniem odpowiednich procesów logistycznych obejmujących m.in. kompletację, obsługę zwrotów, etykietowanie czy realizację wysyłki np. w warunkach kontrolowanych. Bardziej skomplikowane i zaawansowane usługi wartości dodanej stosuje się w branży technologicznej. Operatorzy logistyczni mogą wgrywać i aktualizować oprogramowanie, dostosowywać wersję językową do kraju sprzedaży lub dołączać do zestawu dodatkowe elementy, np. zestaw słuchawkowy lub ładowarkę.

Usługi wartości dodanej mają ogromne znaczenie w kontekście sprawnej realizacji zamówień konsumentów. Wybierając operatora logistycznego, warto zwrócić uwagę, jakie usługi VAS oferuje.

Dodaj komentarz