Studia ekonomiczne – przyszłościowy kierunek

Studia ekonomiczne – przyszłościowy kierunek

 

Jednym z najczęściej wybieranych przez maturzystów kierunków studiów jest ekonomia. Dyktowane jest to przede wszystkim perspektywami zatrudnienia i dosyć wysokim wynagrodzeniem. Każdego roku uczelnie mające w ofercie ten kierunek, przyjmują na studia rzesze słuchaczy zainteresowanych finansami i gospodarką. Czy studia ekonomiczne to rzeczywiście przyszłościowy kierunek?

 

Charakterystyka studiów

Studia ekonomiczne obejmują szeroki zakres materiału związanego z finansami, działaniem gospodarki, prawem finansowym czy prowadzeniem firmy. Odnajdą się na nich osoby z analitycznym umysłem i zacięciem do matematyki. Do najważniejszych przedmiotów należą mikro i makroekonomia, statystyka opisowa i ekonometria. Założeniem studiów jest przygotowanie absolwentów do skutecznego rozporządzania pieniędzmi, planowania budżetu czy przeprowadzania analizy finansowej. Ekonomia przydaje się więc nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym.

 

Do najczęściej wybieranych specjalizacji należą:

  • Rachunkowość i finanse
  • Ekonomia menedżerska
  • Bankowość i ubezpieczenia
  • Analityka biznesowa

 

Przeglądając oferty różnych uczelni, warto zwrócić uwagę, czy dany ośrodek współpracuje z dużymi przedsiębiorstwami. Taka współpraca pokazuje, że program studiów jest dostosowany do potrzeb lokalnego rynku pracy, a absolwenci będą mogli liczyć na staż lub pracę zaraz po zakończeniu studiów.

 

Jakie perspektywy pracy dają studia ekonomiczne?

O tym, jak wiele możliwości dają studia ekonomiczne mówi sama liczba miejsc, w których można pracować. Banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, biura rachunkowe, administracja państwowa, działy finansowe w firmach – pracownicy ze znajomością prawa podatkowego i umiejętnością planowania budżetów są potrzebni dosłownie wszędzie.

 

Najbardziej opłacalna jest księgowość. Mający duże doświadczenie i szeroką wiedzę główny księgowy może zarabiać nawet 15 tysięcy złotych miesięcznie. Do jego zadań należy m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, przygotowywanie deklaracji podatkowych czy sporządzanie sprawozdań finansowych.

wykres

Absolwenci ekonomii sprawdzą się także na stanowiskach kierowniczych czy w pośrednictwie obrotu nieruchomościami. Specjalizując się w tej drugiej dziedzinie, absolwent może uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego.

 

Wiedza zdobyta na studiach ekonomicznych przyda się także przyszłym przedsiębiorcom. Mając wiedzę z prawa podatkowego czy zarządzania finansami, a także rozumiejąc mechanizmy kierujące gospodarką, o wiele łatwiej stworzyć dobrze prosperującą firmę, która przynosi zyski.

 

Co zyskują absolwenci studiów ekonomicznych?

Poza szerokim wyborem ścieżek kariery, absolwenci zyskują zupełnie nową perspektywę i sposób postrzegania świata. Rozumieją, w jaki sposób powstają pewne zjawiska gospodarcze, analizują je i potrafią przewidzieć ich konsekwencje. Oprócz tego, mają także więcej pewności siebie, wiedzą też, kiedy warto podjąć ryzyko w biznesie, a kiedy lepiej się wycofać. Dzięki takim umiejętnościom mogą działać na korzyść swojego pracodawcy lub własnego przedsiębiorstwa.

 

Dodaj komentarz