O czym nie może zapomnieć przedsiębiorca?

O czym nie może zapomnieć przedsiębiorca?

Internet zrewolucjonizował branżę handlową. Rynek sklepów internetowych ciągle się rozwija, a przedsiębiorcy konkurują ze sobą jakością obsługi. Dynamicznie rozwijają się również usługi kurierskie i pocztowe (np. szybkie paczki), co wynika z wymagań sklepów online w kwestii dostawy zamówień, gdyż jest to jeden z elementów usługi oferowanej przez sklepy. Warto, aby każdy z przedsiębiorców miał te aspekty na uwadze, jeśli nie chce tracić klientów z prostych powodów.

Jak ważna jest jakość obsługi?

Wysoka jakość obsługi klienta wciąż pozostaje tym czynnikiem, za pomocą którego przedsiębiorca możesz wyróżnić się spośród swojej konkurencji. Najlepszą promocją firmy jest zadowolony klient, który został profesjonalnie obsłużony i wie, że transakcja przebiegła bez zakłóceń. Usatysfakcjonowany klient to również ten, który mimo pojawiających się problemów typu uszkodzenie przesyłki w transporcie, konieczność zwrotu zamówienia, nadal podtrzymuje pozytywną opinię na temat firmy.

Na jakość obsługi składa się wiele czynników: profesjonalna obsługa, wygoda zakupów, korzystne warunki płatności i dostawy, sprawna komunikacja, szybka logistyka, dobry serwis reklamacyjny itd. Tylko wówczas, gdy jakość obsługi i jej szybkość nie będą wywoływać wątpliwości, klient ponownie zdecyduje się na zakupy. Jeżeli, którykolwiek z elementów będzie budził jego zastrzeżenia, to skorzysta z oferty konkurencji.

szybka paczka
Szybka paczka (źródło: globkurier.pl)

Szybkość obsługi – czas dostawy

Czas dostawy jest istotnym elementem w walce o klienta, szczególnie w przypadku towarów niskomarżowych (elektronika, kosmetyki itp.) lub w branży spożywczej, gdzie świeżość produktu ma kluczowe znaczenie. Coraz więcej konsumentów jest skłonnych ponieść dodatkową opłatę za szybką dostawę zamówienia (najlepiej tego samego dnia). Oczywiście dzieje się tak, gdy klient może dokonać zakupu tego samego produktu w identycznej cenie, a jedyną różnicą jest właśnie czas wysyłki.

Istotność tego czynnika, szczególnie w branży handlowej, potwierdza także szereg sformułowań typu „szybka dostawa” lub „bardzo szybko” w pozytywnych opiniach klientów umieszczanych w serwisach internetowych. Ten wyraźny trend rosnących oczekiwań wobec sprzedawców pokazuje, że szybkie paczki już wkrótce przestaną być traktowane jako wyróżnik konkurencyjny na rynku, a staną się powszechnie obowiązującym standardem.

 

Otwarty kontakt z klientami

W procesie obsługi ważne jest, aby być dostępnym wtedy, kiedy klienci tego oczekują. Kontakt bezpośredni, telefoniczny, mailowy – to wszystko stwarza możliwość zidentyfikowania potrzeb potencjalnego nabywcy. Nawiązanie dialogu z klientem pozwala poznać, jakie są możliwe przyczyny jego niezadowolenia – i tym samym wyeliminować problematyczne czynniki. Ważne jest także to, aby firma, pozyskując informacje o swoich klientach, potrafiła je analizować. Można wówczas przygotować właściwie dopasowaną ofertę i spersonalizowaną obsługę. Bycie w kontakcie z klientami pozwala także kontrolować wizerunek firmy i szybko reagować na wypadek pojawienia się kryzysów wizerunkowych.

 

 

 

Dodaj komentarz