Niszczarki do dysków twardych

Niszczarki do dysków twardych

Ilość dokumentów i akt, które „produkują” firmy i instytucje jest tak duża, że grozi nam zalanie potężną ilości makulatury. W związku z tym coraz więcej dokumentów przechowuje się w formie elektronicznej. Niektóre z nich muszą być trwale usunięte, a zwykłe oczyszczanie dysków to za mało, w związku z tym musimy dokonywać niszczenia dysków.

Skuteczne niszczenie dysków

Dla większości z nas usuwanie danych polega na przesunięciu wskaźnika myszki na dokument czy zdjęcie, które chcemy usunąć. Następnie należy nacisnąć prawy przycisk myszki i z kilku wyświetlonych opcji, wybrać „usuń”. Proste, prawda? Jeśli zrobimy tak z całą zwartością dysku, możemy z dumą stwierdzić, że dokonaliśmy tak zwanego miękkiego oczyszczania dysku. Nie jest to jednak czyszczenie wystarczające. Wprawny informatyk z pewnością odzyska wszystkie dane. Jedynym sposobem skutecznego niszczenia dysków jest ich mechaniczne zniszczenie.

Nieodwracalne niszczenie dysków

Bardzo skutecznym narzędziem do niszczenia dysków jest urządzenie przypominające mechaniczną prasę. Jest to nieduża, metalowa skrzynka, do której wkłada się twardy dysk, a następnie zamyka się ochronne drzwi. Dysponująca dużą siłą prasa naciska na dysk i niszczy go trwale. Dysk po tej przygodzie przypomina mały metalowy talerz, a odzyskanie danych jest praktycznie niemożliwe.

A może niszczarka?

Niszczarka do dokumentów jest standardowym wyposażeniem wielu biur. Tego typu niszczarki kartki papieru zmieniają w ścinki i skrawki, z których niczego nie da się już odczytać. Na rynku istnieją także tego typu sprzęty, które zajmują się również niszczeniem dysków. Niszczarki do twardych dysków i innych nośników danych mają mocne, stalowe wałki tnące, które rozdrabniają urządzenia na bardzo małe skrawki. Tego typu niszczarka musi być podłączona do zasilania. Istnieją również niszczarki ręczne, w których procesu unicestwienia dysku dokonuje grot wykonany z utwardzanej stali, który dziurawi nośnik.

Demagnetyzacja jako metoda niszczenia dysków

Twardą, fizyczną metodą niszczenia dysków jest demagnetyzacja, która uważana jest za bardzo skuteczną metodę. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebujemy urządzenie zwanego demagnetyzerem. Nośnik zostaje poddany działaniu silnego impulsu magnetycznego. Impuls niszczy zapisy, a dane zostają bezpowrotnie utracone, co oznacza, że dysk jest zupełnie pusty.

Najnowocześniejsze metody niszczenia dysków

Niszczenie dysków największych mocarstw świata odbywa się poprzez poddanie ich działaniu silnego pola magnetycznego, a następni fizycznego zniszczenia w specjalnym młynie, który z dysku zrobi miazgę. Na polskim rynku działają firmy, które unicestwiają dyski, rozpuszczając je w mieszaninie kwasów. Działanie kwasów jest tak silne, że po dysku zostaje tylko żółtawy roztwór, który poddaje się biodegradacji. Jedną z nich jest firma Ekoakta, która działa na polskim rynku już od ponad 12 lat.

Obowiązkiem firm jest troska o bezpieczeństwo danych, a więc także niszczenie zawierających je dokumentów w sposób nieodwracalny. Niszczenie dysków zlećmy profesjonalnej firmie, która na pewno zrobi to dobrze.

Dodaj komentarz