Co należy wiedzieć przy drukowaniu plakatu

Co należy wiedzieć przy drukowaniu plakatu

Organizujesz wielki event, festyn, ogłaszasz premierę filmu lub książki lub chcesz przyciągnąć widzów na koncert – oczywiście plakat będzie w tych przypadkach niezastąpioną formą promocji. Co jednak musisz wiedzieć o drukowaniu plakatów? Czy wiesz, jaki powinny mieć format? Co zawierać? Jak przygotować plik do druku? Oto niezbędne informacje na ten temat w pigułce.

Projekt i siła rażenia plakatu

Niech cię nie kusi dawanie na afisz czegokolwiek i jakkolwiek – byle by był, bo wyrzucisz pieniądze w błoto. Nim zasiądziesz do projektu lub nim go zlecisz zastanów się co chcesz nim osiągnąć – np. do zakupu biletów czy wejście na stronę WWW, gdzie będzie on wisiał i do kogo będzie skierowany – młodych czy starych, studentów czy fanów opery – to zdeterminuje dobór grafiki, czcionki i wielkość plakatu. Odbiorca ogląda plakat przez kilka lub kilkanaście sekund, więc informacje na nim zawarte nie mogą być zbyt obszerne, ale za to bardzo czytelne, a grafika musi przyciągać wzrok i być z daleka zauważalna i zrozumiała

Rama z plakatem

Przygotowanie do druku

Do formatu A3 (a jak na plakat, to niezbyt duży rozmiar) i przy niewielkim nakładzie możesz swobodnie zdecydować się na drukowanie cyfrowe. Możesz w ten sposób zamówić nawet tylko kilka sztuk, różnicując nawet na nich np. daty – w drukarni cyfrowej to jak najbardziej możliwe. Jeśli jednak potrzebujesz dużo większego formatu i sporego nakładu o tym samym wyglądzie – np. gdy oklejasz nimi cale miasto czy kraj, wówczas skorzystaj z drukarni offsetowej, bo będzie to bardziej opłacalne. Koszty przygotowania do druku sa co prawda wyższe, ale koszt jednostkowy będzie dużo niższy, niż w przypadku druku cyfrowego.

Projekt należy przygotować w rozszerzeniu .pdf, określając format netto (docelowy rozmiar, po docięciu) i brutto czyli netto i spady, czyli zadrukowany fragment, który jednak zostanie obcięty ta, aby mieć pewność, że plakat będzie zadrukowany do samej krawędzi. W opcjach pliku wybierz „jakość drukarską”, a najbezpieczniejszy forma kolorów to CMYK, rozdzielczość zaś minimum 300 dpi bądź 300 ppi. Cały projekt zapisujemy 1:1, czyli tak duży, jak chcemy, żeby był po wydruku (plus spady).

Plakat to bardzo nośny materiał reklamowy, bywa wręcz niezastąpiony. Żeby jednak odniósł skutek, musi być dobrze przygotowany, zaprojektowany i wydrukowany w dobrej jakości i odpowiedniej licznie. Jeśli zadbasz o te elementy, na pewno Twoje wydarzenie odniesie sukces.

Dodaj komentarz