Księgowość na papierze czy w komputerze?

Księgowość na papierze czy w komputerze?

Dobrze prowadzona księgowość to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Można prowadzić ją samemu, zatrudnić dział księgowy w swojej firmie bądź zlecić całą papierkową pracę wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej, czyli biurze rachunkowemu. Wielu przedsiębiorców staje też przed dylematem, w jaki sposób powinno się prowadzić taką księgowość, czy w sposób tradycyjny na papierze, czy na komputerze?

Zalety płynące z prowadzenia księgowości elektronicznej

Faktem jest, że tradycyjna księgowość papierowa wydaje się być już przeżytkiem. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza te największe, już dawno zdecydowały się na prowadzenie księgowości elektronicznej. Ma ona szereg zalet. Pierwszą z nich jest ta najbardziej widoczna, czyli zmniejszenie firmowych wydatków związanych do tej pory z dużym zużyciem firmowego papieru, tuszów czy tonerów do drukarek. Zauważalny jest też brak ogromnych stert dokumentów na biurkach pracowników, niektóre firmy wprowadziły nawet ideę „czystego biurka”. Archiwa elektroniczne są przyjazne dla środowiska i zajmują mniej przestrzeni biurowej. Innymi korzyściami płynącymi z zastosowania księgowości elektronicznej jest szybsze wypełnianie i wysyłanie sprawozdań do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Od 1 lipca 2016 największe organy podatkowe zostały zobowiązane do wysyłania plików w postaci JPK (jednolity plik kontrolny), wraz z początkiem roku 2017 zobowiązani będą do tego średni i mali przedsiębiorcy a od roku 2018 również mikro. Księgowość elektroniczna staje się więc niezbędna.

Księgowość klasyczna

W jakich przypadkach prowadzić księgowość papierową?

Prowadzenie firmowej księgowości tradycyjną metodą, a więc na papierze, może się opłacać wyłącznie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub gdy nie generuje się częstych przychodów i rozchodów. Nie zmienia to jednak faktu, że księgowość papierowa została wyparta na dobre przez księgowość elektroniczną. Papierowe prowadzenie np. księgi przychodów i rozchodów jest bardzo czasochłonne, ale też stresujące – każdą pomyłkę należy korygować ręcznie, ale pierwotny wpis należy pozostawić czytelny. Skorygowanie pomyłki na komputerze jest znacznie mniej skomplikowane.

Księgowość elektroniczna ma wiele więcej korzyści niż księgowość papierowa. Działania na komputerze pozwalają na ułatwienia i uproszczenia w prowadzeniu księgowości. Księgowość papierowa jest zbyt czasochłonna, w przypadku większych firm wręcz niemożliwa a poza tym trudniej wyłapać w niej błędy. Z racji wprowadzonych zmian w przepisach dotyczących ordynacji podatkowej z czasem wszystkie przedsiębiorstwa będą zobligowane do kontroli i zdawania sprawozdań urzędowi skarbowemu drogą elektroniczną. Równoczesne prowadzenie księgowości papierowej stanie się więc wówczas niepotrzebne.

Dodaj komentarz