Księgowa, czy biuro rachunkowe?

Księgowa, czy biuro rachunkowe?

Rozpoczynające działalność przedsiębiorstwo musi zdecydować, czy jego księgowość oraz kadry i płace będzie prowadzić biuro rachunkowe, a może zatrudniona na etacie księgowa. Wybór ten jest trudny zwłaszcza dla właściciela młodej firmy, który szczególną uwagę zwraca na koszty i jeszcze nie wie, czy dla jego działalności lepsza jest księgowa czy biuro rachunkowe.

Zalety posiadania własnej księgowej

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zatrudnienie księgowej, twierdzą, że chcą mieć „na miejscu” osobę, która jest odpowiedzialna za wszystkie rozliczenia przedsiębiorstwa i w razie potrzeby szybko udzieli potrzebnej informacji oraz znajdzie i udostępni potrzebne dokumenty. Zatrudniona na etacie księgowa oznacza dla firmy także koszty związane z zatrudnieniem oraz ryzyko utraty stabilności, gdy pełniąca tę funkcję osoba długotrwale zachoruje. Ponadto, wiele dokumentów występuje obecnie w formie elektronicznej, więc nie ma problemu z dostępem do nich.

Jakie są koszty zatrudnienia księgowej

Jeśli korzystamy z usług biura rachunkowego, musimy po prostu uiścić pewną opłatę miesięczną. Jeśli zaś mamy własną księgową, ponosimy koszty zatrudnienie pracownika, ale doliczyć musimy także koszty sprzętu, odpowiedniego oprogramowania i jego aktualizacji i prenumerat fachowych czasopism. Bywa także, że będziemy musieli zatrudnić dodatkową osobę, która poprowadzi dział kadr.

A może biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe nie tylko poprowadzi naszą księgowość, ale ułatwi nam kontakt z różnymi instytucjami, na przykład z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tego typu biurach często działają wyspecjalizowane zespoły, które załatwią za nas wszystkie sprawy.

Musimy również pamiętać, że pracę naszej księgowej zweryfikuje pierwsza kontrola z Urzędu Skarbowego, a w biurach rachunkowych zazwyczaj istnieje system wzajemnej kontroli.

Kto odpowiada za błędy księgowe?

Jeśli księgowa się pomyli i narazi nas na dodatkowe koszty, możemy ją obciążyć tylko do wysokości trzykrotności wynagrodzenia, jeżeli szkody dokonała nieumyślnie. Biuro rachunkowe zaś będziemy mogli obciążyć wszystkimi kosztami (sprawdźmy, czy biuro ma ważne ubezpieczenie OC), co daje szanse na bezproblemowy zwrot kosztów.

Biuro rachunkowe rozwiązaniem idealnym                     dla małych i średnich firm

Dla małej firmy zlecenie prowadzenia księgowości jest dużo bardziej opłacalne niż zatrudnienie księgowej. Należy jednak pamiętać, by dobrze sprawdzić firmę, której chcemy zaufać. Cena usług nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Ważne jest, by biuro działało legalnie (sprawdźmy wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego), posiadało ubezpieczenie OC i miało dobrą opinię wśród przedsiębiorców.

Znalezienie dobrego księgowego jest zadaniem bardzo trudnym. Jeśli nie chcemy się go podejmować, możemy zatrudnić biuro rachunkowe. Bez względu na to, na co się zdecydujemy, zaufajmy specjalistom z nadzieją, że dobrze zadbają o finanse naszej firmy.

 

Dodaj komentarz