Czy kaloryfer musi rzucać się w oczy?

Czy kaloryfer musi rzucać się w oczy?

 

 

Każdy z nas chce, aby jego mieszkanie czy dom prezentowały się doskonale. W tym celu oszczędzamy na przeprowadzenie remontu – całkowitego lub częściowego. Czasami zajmujemy się tym samodzielnie, czasami zlecamy pracę fachowcom. Jedno jest pewne – chcemy, aby wszystko było idealnie wykończone. W grę wchodzą nawet takie drobiazgi, jak malowanie rurek miedzianych.

Idealne dopasowanie

Rzadko kiedy możemy poszczycić się idealnymi ścianami, na których ustawiamy tylko meble i nic więcej. W większości domów czy mieszkań, przynajmniej niektóre ściany zdobią kaloryfery. Jeśli mieszamy w nowoczesnym budownictwie, to z pewnością wyglądają one bardo estetycznie. Jeśli jednak nie, to na naszych ścianach mogą wisieć przedpotopowe kaloryfery, które psują naszą wizję idealnego mieszkania. Aby trochę to złagodzić warto rozważyć malowanie rurek miedzianych. Jest to czynność, która wymagać będzie trochę cierpliwości i wiele dokładności, ale efekt jest tego warty.


Jaka farba jest najlepsza do malowania rurek miedzianych?

Zważywszy na to, że malowanie rurek miedzianych oznacza malowanie przedmiotów, które narażone są na wysoką temperaturę, to warto przede wszystkim dobrać odpowiednią farbę.  Mowa tutaj o farbie akrylowej, która doskonale nadaje się do malowania rurek miedzianych. Dlaczego akurat ona? Ponieważ zawiera ona specjalne składniki, dzięki którym farba nie tylko nie żółknie, ale również odporna jest na wspominane wysokie temperatury.

 

Kiedy przystąpić do malowania rurek miedzianych?

Wszyscy specjaliści jednoznacznie stwierdzają, że najlepszym terminem do malowania rurek miedzianych jest lato. Z jakiego powodu? Odpowiedź jest bardzo prosta – kaloryfery i wszystkie rurki są wtedy zimne, więc można bez przeszkód rozpocząć malowanie. Oczywiście, zanim się do tego zabierzemy, pamiętajmy o oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni – inaczej farba może się nie trzymać tak jak powinna.

 

O czym musimy pamiętać?

Wybierając farbę do malowania kaloryferów, a co za tym idzie również do malowania rurek miedzianych, musimy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. W przeciwnym razie, jeśli postąpimy inaczej, może okazać się, że czeka nas nie odświeżenie, ale wymiana instalacji. Dlatego każda puszka z farbą, która nadaje się do malowania rurek miedzianych, posiada dokładne wskazówki i przeciwwskazania do malowania. Pamiętać trzeba również, aby po zakończonym procesie malowania przewietrzyć pokój – może to trwać nawet dobę. Nie powinno się absolutnie spać w pokoju świeżo po malowaniu rurek miedzianych czy innych powierzchni, ponieważ opary farby mogłyby zaszkodzić.  Jeśli chodzi o sprzęt, jakiego powinno się używać do takich czynności, to są to tradycyjne pędzle i wałki – ich rozmiar dobiera się pod kątem rozmiaru rurek czy całego kaloryfera – tak, aby można je było nie tylko poręcznie trzymać, ale również dotrzeć we wszystkie, nawet trudniej dostępne miejsca, które wymagają pomalowania.

Więcej porad odkryjesz na stronie Akademii technicznej ATPPG

Dodaj komentarz