Jazda na motocyklu zimą. Co warto wiedzieć?

Jazda na motocyklu zimą. Co warto wiedzieć?

Wbrew powszechnym opiniom, jazda motocyklowa w porze zimowej może być bardzo przyjemna, jednak w tym celu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie maszyny oraz siebie (odpowiednia odzież motocyklowa, itp.). Dzięki temu można będzie zapewnić sobie nie tylko przyjemność i komfort, ale również bezpieczeństwo zimowej jazdy na motocyklu.

Odpowiednie warunki jazdy i przygotowanie motocyklisty

Jazda w grubym śniegu, w którym łatwo się zakopać jest zarezerwowana dla motocyklistów posiadających maszyny enduro. Jazda na drodze jest możliwa wyłącznie, gdy koła mają kontakt z asfaltem. Najlepszym miejscem do takiej jazdy jest miasto, w którym służby dbają o odśnieżanie oraz posypują drogi solą, więc drogi nie zamarzają.

Absolutnym priorytetem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. To właśnie dlatego tak ważna jest właściwa odzież motocyklowa. Jest to istotne nie tylko dla komfortu, ale również chroni zdrowie i życie człowieka, ponieważ skrajne wychłodzenie może doprowadzić nawet do śmierci. Oprócz tego wychłodzony motocyklista może utracić wyczucie oraz kontrolę nad swoim jednośladem. Chęć szybkiego powrotu do domu w celu ogrzania się to kolejny problem sprawiający, że wielu motocyklistów jeździ za szybko w trudnych warunkach i jest to bardzo niebezpieczne. Dobrze dobrana odzież motocyklowa ochroni kierowcę przed niską temperaturą, która jest jeszcze bardziej odczuwalna podczas jazdy z określoną prędkością.

Jak należy się ubrać?motocykl

Może się wydawać, że konieczny jest gruby ubiór. Nic bardziej mylnego. Gruba odzież może krępować ruchy i wpływać negatywnie na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Na szczęście w wielu sklepach oferowana jest profesjonalna odzież motocyklowa, która nie jest gruba, ale doskonale chroni motocyklistę przed zimnem i wiatrem. Podstawowy zestaw obejmuje dobrą kurtkę motocyklową ze spodniami z podpinką. Pod kurtką powinien znajdować się windstopper, którego zadaniem jest zatrzymanie ciepła, cienka bluza oraz koszulka z długim rękawem. Pod spodniami z podpinką powinny znajdować się spodnie z polaru. Taka odzież motocyklowa pozwoli ochronić kluczowe punkty organizmu przed skrajnym wychłodzeniem. Jeśli chodzi o stopy to dobrym zabezpieczeniem są skarpety narciarskie pod obuwiem, a dłonie można ochronić rękawicami dedykowanymi do jazdy motocyklowej. Istotne są też polarowe kominiarki chroniące kark i szyję oraz kask z nieparującą wkładką na szybce.

Dobrze dobrana odzież motocyklowa to połowa sukcesu. Należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu mentalnym do takiej jazdy, która z pewnością jest trudniejsza niż latem. Powinno się pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu motocykla (opony, płyny i wiele innych spraw) i jego dogrzaniu, ponieważ bardzo często motocykle mają problemy z niskimi temperaturami. Oprócz tego powinno się pamiętać o stosowaniu techniki jazdy zapewniającej bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Po jeździe w trudnych warunkach ważne jest też dokładne umycie pojazdu i usunięcie błota, brudu i soli, która może wyrządzić motocyklowi sporą krzywdę.

Dodaj komentarz