Po jakim czasie niszczymy dokumenty?

Po jakim czasie niszczymy dokumenty?

 

W każdym domu są szuflady pełne starych rachunków, faktur, dokumentów, czy potwierdzeń zapłaty. Warto się nad nimi pochylić i pozbyć się tych, które można wyrzucić. Niszczenie dokumentów podobno ma moc oczyszczającą, a z pewnością pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

Niszczenie dokumentów z Urzędu Skarbowego

Dokumenty skarbowe musimy trzymać przez pięć pełnych lat, a liczymy od końca roku, którego dotyczy rozliczenie. Jest to czas, w jakim może nas odwiedzić budząca strach kontrola ze skarbówki, a brak stosownych dokumentów skutkuje karą. Ponadto będziemy musieli zwrócić kwotę, którą odliczyliśmy od podatku. Koniecznie posegregujmy i zostawmy kopie rozliczenia podatkowego PIT, rachunki i faktury, na podstawie których skorzystaliśmy z ulg, jeśli takowe istnieją.

Kiedy można zniszczyć umowy, paragony i karty gwarancyjne?

Warto zostawiać  paragony i faktury za zakupiony towar o większej wartości, na przykład sprzęt RTV i AGD, ale również buty czy ubrania. Jeśli mamy zapędy na wiosenne porządki i niszczenie dokumentów, paragony zostawmy w spokoju, jeśli od zakupu minęły mniej niż dwa lata. Co do kart gwarancyjnych, zostawiajmy je tak długo, jak trwa okres gwarancji. Pamiętajmy, że gwarancja jest ważna tylko z potwierdzeniem zakupu, więc podepnijmy do niej rachunek. Ten warto skserować, gdyż tusz, jaki stosuje się w kasach sklepowych szybko się ściera. Przejrzyjmy również umowy na prowadzenie konta w banku, świadczenie usług telekomunikacyjnych, czy dostarczanie usług internetowych. Zostawmy je do czasu rezygnacji ze współpracy z tymi firmami. W umowach są ważne zapisy dotyczące warunków umowy, a w razie problemów czy wątpliwości będziemy mogli je sprawdzić. Szału na niszczenie dokumentów nie uskuteczniajmy, gdy wpadną nam w ręce umowy z fachowcami, na przykład z hydraulikiem. W spokoju muszą leżeć przez rok od zakończenia prac.

Czy można wyrzucić umowy ubezpieczeniowe i dokumenty bankowe?

A file cabinet and lots of shredded paper.

Polisy mieszkaniowe, mimo, ze są ważne przez rok, odłóżmy na 3 lata na wypadek, gdyby firma ubezpieczeniowa miała wątpliwości, czy opłacaliśmy składki. Umowy kredytowe wraz z aneksami zostawmy do czasu, aż otrzymamy potwierdzenie z banku, że spłaciliśmy zadłużenie. Wielu z nas wyrzuca potwierdzenia wypłaty z bankomatów, ale zapobiegawcze osoby zostawiają je do czasu, aż kwota wypłaty nie pojawi się w historii rachunku. Zanim je wyrzucimy, sprawdźmy, czy wszystko się zgadza. Niszczenie dokumentów tego typu jest ryzykowne, jeśli nie sprawdzimy, czy wymienione na wyciągu operacje faktycznie miały miejsce.

Których dokumentów nie wolno wyrzucać?

Nie niszczmy i nie wyrzucajmy aktów stanu cywilnego, czyli metryki urodzenia i chrztu, aktu ślubu czy zgonu członków najbliższych członków. Wiosenne porządki w postaci niszczenia dokumentów nie mogą również objąć różnych świadectw, dyplomu ukończenia studiów i zaświadczeń o zdobyciu kwalifikacji zawodowych, ukończeniu kursów i zdobyciu certyfikatów językowych. W spokoju zostawmy także dokumenty zawodowe, czyli świadectwa pracy, a także akty kupna i sprzedaży nieruchomości.

Chomikowanie papierów z pewnością nie pomaga w utrzymaniu porządku, ale pamiętajmy, że niektóre z nich są ważne i muszę zostać w domowym archiwum. Zróbmy porządek i posegregujmy je, niech spokojnie leżą.

 

Dodaj komentarz