Jak rozpoznać krakowanie?

Jak rozpoznać krakowanie?

Proces klejenia różnych powierzchni jest bardzo dokładny i wymaga od osoby klejącej zwracania uwagi na wiele istotnych szczegółów. Konieczne jest zapewnienie klejenia w odpowiednich warunkach, a także istotne jest korzystanie z właściwych systemów i urządzeń klejących. W przypadku klejenia przemysłowego, często wykorzystywane są specjalne kleje hot melt, które aktywują się i przyjmują formę ciekłą pod wpływem bardzo wysokiej temperatury.

Podczas klejenia można zetknąć się z wieloma różnymi problemami, takimi jak zbyt wysokie temperatury systemów aplikujących klej, zapchane węże doprowadzające preparat klejący, zbyt szybkie wysychanie kleju, itp. Są one spowodowane awariami sprzętu oraz zaniedbaniami użytkownika w zakresie regularnych przeglądów, czyszczenia i konserwacji. Innym problemem związanym z klejeniem jest krakowanie.

Na czym polega krakowanie i jak je rozpoznać?

Proces krakowania polega na rozrywaniu makrocząsteczek kleju, a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ogrzanie substancji klejącej do zbyt wysokiej temperatury. W związku z tym klej traci swoje optymalne parametry i nie potrafi poradzić sobie ze skutecznym klejeniem różnych powierzchni. Połączenia wykonywane przy pomocy takiego kleju nie są już niezawodne ani solidne. Krakowanie jest więc zjawiskiem przez które jakość tworzonych elementów jest bardzo niska i nie będą one spełniać odpowiednich norm. Przed nałożeniem kleju warto sprawdzić jego stan. Na szczęście krakowanie można łatwo rozpoznać, ponieważ w przypadku zachodzenia takiego zjawiska, klej przybiera ciemną, a nawet całkowicie czarną barwę. Oznacza to, że jeśli klej będzie miał taki kolor to należy zastosować inny.

Przyczyny krakowania kleju hot melt

Jeśli zauważymy czarną barwę kleju to należy nie tylko zadbać o jego wymianę na taki, który nie ucierpiał w wyniku krakowania (dobry klej jest przezroczysty, biały lub lekko żółty), ale również należy zastanowić się co stało się przyczyną nadmiernej temperatury powodującej krakowanie. Zwykle zbyt wysoka temperatura jest generowana w wyniku błędu ze strony użytkownika, który nie zapoznał się z parametrami kleju i ustawił zbyt wysoką temperaturę w pistolecie lub innym systemie klejenia na gorąco. Drugą przyczyną tego problemu jest awaria pistoletu lub innego urządzenia, która powoduje nadmierne przegrzewanie się i generowanie zbyt wysokiej temperatury.

Zapobieganie procesowi krakowania kleju

Istotną sprawą jest nie tylko rozpoznanie czy klej utracił swoje właściwości w wyniku krakowania, ale również konieczne jest zadbanie o to, aby krakowanie nie nastąpiło ponownie. Warto dobrze zapoznać się z parametrami kleju i pilnować, aby ustawiona temperatura na urządzeniu klejącym nie była wyższa od maksymalnej dozwolonej temperatury dla danego preparatu. Informacje o temperaturze są udostępniane przez producenta preparatu klejącego.

Krakowanie może być również spowodowane awarią pistoletu klejącego lub innego systemu aplikacji kleju. W takiej sytuacji należy skontrolować sprzęt oraz oddać go do naprawy u fachowców posiadających odpowiednie licencje i kwalifikacje. Samodzielne naprawy powodują zwykle unieważnienie gwarancji oraz mogą być groźne dla wydajności i bezpieczeństwa użytkowania sprzętu.

Dodaj komentarz