Gastronomia w małym mieście. Dlaczego to się opłaca!

Gastronomia w małym mieście. Dlaczego to się opłaca!

Wśród osób mieszkających w dużych miastach na twarzy może ukazać się zdziwienie na myśl, że gdzieś może brakować usług gastronomicznych. Niestety, w Polsce wciąż jest dużo takich miejsc, gdzie w centrum miasta zamiast uroczej kawiarni można spotkać zakład pogrzebowy. Takich miejsc w Polsce jest bardzo dużo, i często są położne w pobliżu znanych miast turystycznych. Dlaczego warto inwestować w gastronomię w centrum miasta, i w dodatku w takich miejscach?

Najważniejsza zasada, znajdź nisze na rynku

Powstanie kawiarni lub bistro w miejscu, gdzie w dość znacznej odległości nie ma czegoś takiego, to niemal szansa na sukces. Z tego powodu, że na rynku, poza zwykłymi sklepami nic nie ma, ludzie wolą spędzać czas w domu lub jechać do sąsiedniego miasta (co zresztą nie zawsze się opłaca). Jeżeli w danym miejscu powstanie kawiarnia, w której będzie można się spotkać i porozmawiać, na pewno wiele osób z takiej możliwości skorzysta. A ty tylko zyskasz.

Frisch gedeckte Tische in einer rmischen Gasse.

Zachęcaj klientów w każdy możliwy sposób

Nie wystarczy postawić przyczepy i sprzedawać kawy w proszku (chociaż z automatu). Trzeba zainwestować i zachęcić ludzi do przyjścia. Zaoferuj kilka odmian kaw na wzór większych kawiarni. W końcu jeżeli podpatrywać, to od najlepszych. Mając gastronomię zaoferuj większy wybór piw, nie spotykanych w pobliskim sklepie. Niestety większość restauracji w Polsce proponuje marki piw, których ilość można policzyć na jednej ręce. Jeżeli będziesz miał coś, czego nie ma konkurencja, wygrasz w tych zawodach.

Inwestuj w swój biznes

Pamiętaj o dodatkowych, mniej oczywistych kosztach, jak system POS. Terminal kart płatniczych pozwoli ci na wygenerowanie większych zysków. Większość ludzi woli płacić kartami płatniczymi, aniżeli gotówką. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do bankomatu może być utrudniony, a często nawet płatnych przez nałożone prowizje w bankach. Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaproponuj im płatności bezgotówkowe.

Terminal POS to także szansa na uruchomienie programu lojalnościowego. Większość terminali płatniczych obsługuje także tego typu karty. Oferując np. możliwość zbierania punków, które można wymieniać na zniżki nie tylko przyciągniesz klientów, ale także wyrobisz sobie stałych klientów, nawet w przypadku powstania konkurencji.

Koszt dekoratora wnętrz jest dość spory dla startującej firmy, ale może się bardzo szybko zwrócić. Przed firmą postaw krzesełka i stolik tematycznie nawiązujący do wnętrza. Unikaj białych, plastikowych mebli, kup drewniane, które posłużą ci znacznie dłużej i będą bardzo dobrze się prezentować.  Pomyśl o zieleni, ludzie lubią spędzać czas w ogródkach. Najlepsze knajpki do każdego rodzaju piwa mają osobną szklankę, często z logo danego trunku. Popytaj w hurtowni, czy są w posiadaniu takich.

 

Nawiąż współpracę

Znajdź firmę w pobliżu, która może cię uzupełnia i nawiąż z nią współpracę. Przykładowo, jeżeli chcesz prowadzić kawiarnię lub bar, skontaktuj się z pizzerią, aby klienci mogli zamawiać u ciebie ich produkty, które będą następni dostarczane do kawiarni. W zamian w on będą ciebie reklamować. Dzięki temu zabiegowi będziesz mógł przyciągnąć nowych klientów.

 

 

 

 

Dodaj komentarz