Dlaczego trzeba się szkolić?

Dlaczego trzeba się szkolić?

Minęły już czasy, gdy dyplom ukończenia studiów wyższych wystarczał, by zdobyć upragnioną pracę. Rosnąca liczba osób z tytułem magistra sprawia, że pracodawcy mogą wybrać najlepszego kandydata spośród wielu aplikujących na dane stanowisko. Ważne są więc dodatkowe umiejętności i kompetencje. Można je zdobyć zapisując się na kurs lub szkolenie.

Jakie szkolenie wybrać?

Oferta edukacyjna jest tak bogata, że można wybrać kurs z każdej dziedziny, nawet bardzo wąskiej. Trzeba wybierać tylko to, co naprawdę nam się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Zanim zapiszemy się na szkolenie, zastanówmy się, jakie umiejętności chcemy nabyć. Uczelnie starają się odpowiadać na potrzeby rynku i stale powiększają ofertę szkoleń. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy szkolenie z interesującej nas dziedziny. Szkoły monitorują rynek i dopasowują propozycje do jego wymagań. Do siedziby naszej firmy mogą tez być wysyłane foldery reklamowe, w których znajdziemy potrzebne nam informacje. To, który rodzaj szkolenia jest lepszy, zależy od potrzeb danej osoby, ilości czasu, jaką dysponuje, a także od zasobności portfela. Studia podyplomowe zazwyczaj są droższe niż kursy, ale nie jest to regułą. Profesjonalne szkolenie najczęściej obejmuje wąski zakres wiedzy, więc dobrze przemyślmy wybór. Najlepiej podejmować szkolenia, które związane są z wykonywaną przez nas pracą. Dla przykładu kosmetyczka może przeszkolić się, by wykonywać jakiś zabieg czy choćby robić makijaż permanentny. Być może w naszym miejscu pracy pojawiły się nowe problemy i nie umiemy sobie z nimi radzić. W takiej sytuacji warto zapisać się na szkolenie z kompetencji miękkich, by lepiej radzić sobie z problemami.

Co jeszcze jest ważne, gdy szukamy szkolenia?

Przed zapisaniem się na szkolenie, sprawdźmy, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej, niż osoba prowadząca zajęcia. Wykładowca powinien posiadać nie tylko wiedzę akademicką, ale przede wszystkim doświadczenie. W większości dziedzin nauki czy pracy prawdziwą wiedzę ma osoba, która spędziła kilka lat jako praktyk. Imponujący tytuł naukowy czy bogata liczba publikacji nie zastąpią faktycznej wiedzy o realiach związanych z nauczanym przedmiotem. Uczestnictwo w szkoleniu prowadzonym przez źle przygotowaną osobę to po prostu strata czasu.

Dobrze prowadzone szkolenie to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Świeżo upieczony magister powinien zadbać o to, by to właśnie jego pracodawcy chcieli zatrudnić.

Dodaj komentarz