Dlaczego klienci wolą płacić kartą?

Dlaczego klienci wolą płacić kartą?

Sklepy, które nie posiadają terminali należą już dziś do rzadkości. Karty płatnicze, zwłaszcza te z opcją płatności zbliżeniowej, są w powszechnym użyciu ze względu na wygodę ich użytkowania oraz szybkość przeprowadzanych transakcji. Czy komfort i oszczędność czasu na szukanie drobnych w portfelu to jedyne powody, dla których klienci wolą płacić kartą?

Dlaczego przedkładamy karty płatnicze nad gotówkę?

Tempo życia ciągle wzrasta. Wszystko chcemy robić sprawniej, szybciej i bez trudu. Nie lubimy czekać w kolejkach i najlepiej, aby nasze codzienne obowiązki (w tym zakupy) trwały jak najkrócej. Częsty problem braku drobnych do wydania reszty przez sprzedawcę rozwiązały karty płatnicze. Korzystając z nich, nie jesteśmy zmuszeni za każdym razem szukać bilonu w portfelu czy też oczekiwać na otrzymanie zwrotu reszty gotówki. Płatność kartą, zwłaszcza metodą zbliżeniową, trwa dosłownie kilka sekund.

Powodem, dla którego obrót bezgotówkowy cieszy się coraz większą popularnością jest także znaczny wzrost liczby punktów usługowych, w których jest on akceptowany. Klienci są już przyzwyczajeni do transakcji z użyciem kart płatniczych, w konsekwencji sklepy niewyposażone w terminale zdecydowanie na tym tracą. Zalety używania karty doceniają również użytkownicy, którzy mają możliwość zaciągnięcia debetu na koncie bankowym. Rośnie również popyt na karty kredytowe, zwłaszcza, że za niektóre usługi m.in. transportowe nieraz można płacić wyłącznie przy jej użyciu.

Fashion successful woman holding credit card and bags, shopping mall

Jakie są skutki używania karty płatniczej?

Płacąc gotówką za swoje zakupy faktycznie widzimy, ile płacimy. Trzymamy w ręku banknoty czy monety i wolniej, w sposób realny przekazujemy sprzedawcy należną kwotę. Dzięki temu, jesteśmy o wiele bardziej świadomi swoich wydatków. Od razu wiemy, ile zostało nam jeszcze w portfelu i czy wystarczy na inne opłaty, które zaplanowaliśmy tego dnia. Transakcje bezgotówkowe natomiast odbywają się znacznie szybciej oraz w przestrzeni wirtualnej. Widzimy tylko cyfry na wyświetlaczu kasy fiskalnej, wkładamy lub przykładamy swoją kartę płatniczą do terminala, bezrefleksyjnie wpisujemy kod PIN, zabieramy zakupy i odchodzimy od kasy. Wielu z nas nie zabiera nawet paragonu. Nie mamy od razu wglądu na saldo naszego konta bankowego. Nie do końca panujemy nad swoimi wydatkami. Mimo tego, o wiele bardziej wolimy posługiwać się kartą płatniczą, niż gotówką nawet, jeśli musimy zapłacić tylko za drobne zakupy. Nic dziwnego – jest to ogromne udogodnienie i wygoda. Jeśli tylko będziemy używać karty płatniczej z rozsądkiem, możemy bez obaw cieszyć się jej zaletami podczas codziennych mniejszych i większych zakupów.

Dodaj komentarz