Archiwizacja danych a kopia zapasowa

W dzisiejszych czasach dane, które zapisane są na dyskach, nie raz są cenniejsze niż złoto. Jeśli coś już jest zapisane, to jest i nie raz nikt nie myśli o tym, by zrobić temu kopię zapasową dla bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy coś się zdarzy, a dane są utracone, najczęściej przez złośliwość rzeczy martwych, to bardzo ciężko jest je odzyskać, niekiedy nawet jest to niemożliwe. Zepsuje się dysk twardy lub komputer złapie jakiegoś wirusa. Ciężkim wypadkiem jest również, gdy np. laptop z danymi zostanie skradziony. Zdjęcia, dokumenty, praca magisterska, cokolwiek co było potrzebne, znika. W takiej sytuacji nasuwa się przysłowie „Mądry Polak po szkodzie”. Poszkodowany z pewnością obieca sobie, że kolejnym razem zrobi kopię zapasową. Warto więc poważnie pomyśleć nad tym, co zrobić, żeby nie utracić ważnych dla siebie plików. Od razu na myśl nasuwa się archiwizacja danych. Jakie więc są typy archiwizacji danych, backupu i czym one się od siebie różnią?

Standardowa

Kopia standardowa polega na skopiowaniu każdego wybranego pliku i wyczyszczeniu archiwa. Dzięki takiej operacji przy tworzeniu kolejnej kopii zapiszą się te pliki, w których zmieniło się archiwum. Tworzenie kopii tego typu trwa najdłużej i zazwyczaj jest ono wykonywane, przy tworzeniu pierwszej kopii.

Przyrostowa

Zastosowanie kopii przyrostowej, powoduje archiwizację plików, które zostały utworzone, lub zmodyfikowane od momentu wykonania ostatniej kopii przyrostowej, lub kopii normalnej. Taki proces odtwarzania polega na, przywróceniu normalnej kopii zapasowej oraz kopii przyrostowych w procesie tworzenia. Tworzenie kopii przyrostowej zajmuje dużo mniej miejsca oraz mniej czasu niż w porównaniu z kopią normalną. Natomiast jeśli chodzi o odtwarzanie, to ono zajmuje znacznie większą ilość czasu.

Różnicowa

Rodzaj kopii różnicowej, kopiuje tylko te pliki, które zmieniły się, od czasu wykonania ostatniej kopii. Chodzi tutaj o kopię przyrostową lub kopię normalną. Kopia różnicowa, nie zmienia atrybutów archiwizacji plików. Aby przywrócić dane, w zupełności wystarcza kopia normalna i ostatnia kopia różnicowa. Taka kopia zajmuje jednak więcej miejsca niż kopia przyrostowa, ale nie trzeba, zachowywać każdej kopii na dysku, bo zostaje tylko ta najnowsza.

Codzienna

Kopię codzienną wykonuje się tylko do tych plików, które zostały utworzone lub zmienione w dniu wykonania archiwizacji. Podczas wykonywania takiej kopii, nie jest czyszczony atrybut archiwizacji.

Kopia backup

Backup polega na skopiowaniu zaznaczonych plików bez czyszczenia atrybutów archiwizacji. Taka opcja przydatna jest dla osób, które wykonują kopię raz na jakiś czas. Nie potrzebują oni regularnej archiwizacji lub chcą mieć kopię dodatkową pomiędzy cyklem archiwizacji.

Archiwizacja danych wcale nie jest taka uciążliwa. W zależności od tego, jak dane są ważne oraz jak wiele jest ich na dysku, tak często wypada zrobić tę kopię zapasową. Przed zrobieniem takiej kopii, warto zrobić porządek z danymi. Uporządkować je, podzielić na kategorie: pliki systemu operacyjnego i pliki prywatne. Dobrze jest zrezygnować z podziału odgórnego systemowego i ważne pliki umieszczać na oddzielnej partycji.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Rhenus Data.

Dodaj komentarz